Στο σχολείο μας σήμερα, 20 Μαρτίου, βρέθηκε η κα Ελένη Βλαχάβα, ψυχολόγος του ΚΕΠΕΨΥ κατόπιν προσκλήσεώς μας. Η εκπρόσωπος του ΚΕΠΕΨΥ συνεργάστηκε με τους μαθητές της Β΄τάξης και τη δασκάλα τους κα Παπαδοπούλου Πολυξένη. Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου μας για την ενδυνάμωση των σχέσεων ανάμεσα στους μαθητές με σκοπό την ενημέρωσή τους για τους τρόπους αντιμετώπισης πιθανού προβλήματος βίας εναντίον τους. Οι μαθητές κατονόμασαν τους όρους Θύμα και Θύτης και παρ΄ όλο το νεαρό της ηλικίας τους αποδείχθηκαν θαυμάσιοι συνομιλητές της ψυχολόγου. Το βασικό μήνυμα ήταν “Μιλώ στους δικούς μου ανθρώπους όταν αισθανθώ απειλή της προσωπικότητας και της ύπαρξής μου”.